EV YAPIMI TANTUNİ TARİFİ

İddia ediyorum siz söylemeden kimse evde yaptığınızı anlamayacak :)

İzinli günüm de genellikle karnımı doyurmak için canım yemek yapmak istemiyor. Dışarıda keşif yada tadım yapayım istiyorum. O gün var olan moduma göre dışarı çıkmak istemezsem dışarıdan çok sevdiğim restoran veya yeni açılmış restoranları araştırıp yemek yiyorum. Geçenlerde kar yağışı olduğu gün kuryeleri zor duruma sokmamak adına mutfağa girdim ve bu şahane tantuni

tarifini sizler için hazırladım. Biz ailecek bayıldık. Üstelik inanılmaz kolay ve az malzemeli bir tarif detaylar aşağıda :)


EV YAPIMI TANTUNİ TARİFİ

Ev yapımı tantuni için gerekli malzemeler

500 gram yağsız dana eti

Yarım çay bardağı sıvıyağ

1 tatlı kaşığı kırmızı toz biber

Yarım tatlı kaşığı kimyon

Yarım çay kaşığı karabiber

Yarım çay kaşığı tuz


EV YAPIMI TANTUNİ NASIL YAPILIR?


500 gram dana eti ince uzun ( julyen ) doğranır. Döküm tencere hafifçe ısıtılır ve etler bir iki tur çevrildikren sonra ocağın altı en kısık ayara getirilerek etin suyunu salması sağlanır. ( Et eğer suyunu salmazsa sıcak su ilave edilerek haşlanması sağlanır. ) 

Döküm tencere veya sac kızdırılır. Yarım su bardağı sıvıyağ eklenir ısınmış olan yağa et eklenir ve baharat ilavesiyle 1-2 dakika kavrulur. Lavaş tantunin üzerine konur ısıtılır ve maydanoz, soğan, domates veya sumakla sarılarak afiyetle yenir :)Beni sosyal medya üzerinden de takip edebilirsiniz :)


Yorumlar