OSMANLI SARAY MUTFAĞINDA DOLMALAR

Mahalle maçlarını hatırlarsınız.
Bir takım zafer kazanınca " Yendik şişirdik, dolma yaptık pişirdik " diyerek sevinç naraları atardı. 
Sonra aşağıdan bağırır annee salçalı ekmek yapsana derdik. 
Eğer evde dolma varsa ekmek arası yaprak dolması gelirdi mahalledeki bütün çocuklara. 
Ah ne güzel günlerdi değil mi? 

Şimdi olmasa da o güzel dolmaların tadı, çocukluğumuzun renkli anılarında varlığı kaldı. Çocukken düşünemiyor insan ama büyüdüğünde bu yemek nasıl var olmuş diye sormaktan alamıyor kendini. 
Peki dolma nasıl var olmuş?
Osmanlı Mutfağında nasıl hazırlanmış? Hepsinin cevabını birazdan okuyacaksınız.

Dolma adı üzerinde bir ürünün doldurulmasıyla hazırlanıyor. Hemen hemen her yiyeceğin dolması çeşitli iç harçlarla hazırlanmakta. Dolma içleri hemen hemen her yiyecek için uygulanabilir halde. Bunun en güzel örneği ise mülebbes dolma bugünkü etli dolmaya benzer bir tarif. Mülebbes kelime anlamı karışık olduğundan mıdır bilinmez biber, asma, patlıcan gibi her tarifte etli iç harç kullanımı oldukça yaygın. 
Osmanlı da dolmalar için bir kaç önemli nokta var. 
İç harcında et kullanılması ilk uygulanan tariflerden. Kullanılan yiyeceğin de bir kaç yerinden delinmesi de esas noktalardan biri. Dolmaların kızgın tencereye oturtulmaması için de altına kemik, yaprak koymakta diğer önemli noktalardan biri. İçlerine koruk eklemek de ekşilik sağlamak amacıyla yapılmış. 

Etli harçlar yerine yapılan fıstıklı, peynirli pek çok çeşit mevcut. Buda bizlere o dönem mutfağının lezzetini göstermekte. 

Türk mutfağının temeli aslında lezzete dayalı yoksa bu kadar çeşit nasıl olur da nesilden nesile aktarılır ?
Kaynak: Osmanlı Mutfağı Şekerbank 


Yorumlar